
Wizyta w koreańskiej, wietnamskiej czy chińskiej restauracji zazwyczaj kończy się tam samo. Oboje z B. patrzymy na siebie i kiwamy głowami, tak będzie to trzeba wypróbować w domu. Tak było też z bulgogami – próbowane kilkukrotnie i kilkukrotnie zarzekaliśmy się, że w wolnej chwili danie to na pewno trafi do naszego weekendowego menu (niestety zazwyczaj tylko wtedy mamy czas trochę poeksperymentować w kuchni). I w końcu Panie i Panowie się udało, polecam bulgogi bo nie ma tu żadnych dziwnych składników, których trzeba szukać nie wiadomo gdzie, przepis jest prosty a wołowina wprost rozpływa się w ustach.
Bulgogi - wołowina po koreańsku
Bulgogi - wołowina po koreańsku
|
Sposób przygotowania
Wołowinę wkładam wpierw do zamrażarki na około pół godziny, żeby mięso dobrze się kroiło. Następnie kroję w poprzek włókien w cienkie (2-3 mm) nieduże plasterki.
Następnie przygotowuję marynatę. Sos sojowy mieszam z wodą i olejem sezamowym, dodaję drobno posiekanego pora, czosnek, cebulę i imbir. Następnie wsypuję pieprz i rozgniatam chilli, dodaję cukier oraz miód. Mieszam i wkładam mięso, dokładnie obtaczam je w marynacie.
Zostawiam w lodówce na co najmniej 10 godzin żeby mięso przeszło marynatą.
Następnego dnia wołowinę kładę na sito, żeby odcedzić ją z nadmiaru marynaty. Rozgrzewam patelnię i wylewam na nią niewielką ilość oleju sezamowego. Wołowinę mieszam z białą cebulką szalotką, marchewką oraz cebulą. Smażę krótko koło 5 minut na mocno rozgrzanej patelni, aż warzywa staną się miękkie ale nadal będą sprężyste . Posypuję uprażonym sezamem oraz szczypiorkiem
-

Claufoutis (hehe ciekawe jak to się w ogóle wymawia) chciałam już zrobić jakiś czas temu. Na instagramie kusiły zdjęcia z hasztagiem #claufoutis trzeba było sprawdzić co to za ciacho zwłaszcza, że wyglądało na całkiem smaczne (z drugiej strony dla takiego łasucha jak ja to niewiele ciast wygląda na niesmaczne :P)
Claufoutis to ciasto z regionu Limousin w środkowej Francji, zazwyczaj dodaje się do niego czereśnie, które zalewa się naleśnikowym ciastem i piecze, aż ciasto się ładnie przyrumieni, następnie posypuje cukrem pudrem i podaje jeszcze ciepłe. Niestety u nas już jesień czereśni do kolejnego lata raczej nie dostaniemy chyba, że ktoś zakamuflował trochę i ma mrożone 🙂 dlatego u mnie z mrożonymi wiśniami, bardziej kwaskowe ale dzięki temu smak jest bardziej wytrawny.. trochę deser ale nie przesadnie słodki
Sposób przygotowania
Piekarnik nagrzewam do 200 stopni.
Foremkę ( u mnie ceramiczna około 24 cm) smaruję masłem.
Mąkę mieszam z proszkiem do pieczenia, dodaję jajka, sól, cukier i mleko. Miksuję na gładką masę tak by nie było grudek, masa przypomina ciasto na naleśniki. Następnie dodaję wiśnie, przy mrożonych nie rozmrażam ich wcześniej
Przekładam do formy i piekę około 50-60 minut do zarumienia
-

Jak mówiłam morele są ostatnio u mnie na liście top produktów więc dzisiaj kolejny przepis zawierający te owoce. I kolejne łatwe do przyrządzenia ciasto, które znika w zatrważającym tempie 🙂
Ciasto morelowe z rodzynkami
Ciasto morelowe z rodzynkami
|
Sposób przygotowania
Masło i jajka powinny być w temperaturze pokojowej więc wyjmuję je z lodówki na kilka godzin przed rozpoczęciem pieczenia. Masło ucieram z cukrem (około 100 gr) na jednolitą masę i dodaję jajka, sól, mąkę i proszek do pieczenia.
Ciasto przekładam do formy wysmarowanej masłem i wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch układam morele pokrojone na ćwiartki i posypuję rodzynkami oraz pozostałym cukrem.
Wkładam do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i piekę przez około 60 minut.
-

Na nowo odkrywam morele. Dotychczas jakoś omijałam je z daleka, a w tym roku znalazłam kilka ciekawych przepisów właśnie z tymi owocami. Dzisiaj deser z pieczonymi morelami. Bajecznie prosty, a z ochów i achów, które mój mąż wyartykułował z siebie po wpałaszowaniu sporej porcji wynika, że także smakowity.
Deser morelowo- jogurtowy
Deser morelowo- jogurtowy
|
Sposób przygotowania
Morele myję, przekrawam na pół i układam w naczyniu żaroodpornym. Posypuję cukrem i cynamonem. Wkładam do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 20 minut.
Upieczone morele mieszam z jogurtem, ale można też położyć je obok jogurtu,
-

Dzisiaj kolejny przepis z cyklu – wow, to można zrobić samemu w domu. Wystarczą płatki owsiane, ulubione orzechy lub suszone owoce i praktycznie w mgnieniu oka macie domowe batoniki zbożowe – proste, szybkie i zdrowe
Batoniki owsiane z żurawiną
Batoniki owsiane z żurawiną
|
Sposób przygotowania
Masło kroję na mniejsze kawałki i rozpuszczam w garnku. Dodaję cukier i miód i mieszam aż do połączenia składników.
Dodaję płatki, żurawinę i słonecznik i mieszam wszystkie składniki razem.
Formę o wymiarach 25x25 wykładam papierem i równomiernie nakładam masę. Piekę 25-30 minut w temperaturze 180 stopni.
Po upieczeniu kroję ostrym nożem jeszcze ciepłe ciasto na mniejsze części (trzeba uważać, żeby batoniki się nie rozpadły przy krojeniu bo ciasto jest jeszcze dość miękkie). Po ostygnięciu batoniki będę znacznie twardsze i chrupiące
-
Dzisiaj trochę kuchni azjatyckiej. Prosty przepis na kurczaka gdy macie ochotę na coś szybkiego do schrupania.
Pomarańczowo-cytrynowy kurczak
Pomarańczowo-cytrynowy kurczak
|
Sposób przygotowania
Podudzia myję, wyciągam kości i kroję na mniejsze kawałki - takie żeby były idealne na haps.
Mięso mieszam w misce z mąką kukurydzianą i ziemniaczaną, dodaję sól. Smażę w dużej ilości oleju aż panierka ładnie się zarumieni.
Na patelni rozgrzewam oliwę i smażę posiekany czosnek. Dodaję sok z cytryny i pomarańczy, sos sojowy i cukier i gotuję około 5 minut dopóki cukier całkowicie się nie rozpuści i sos nie zrobi się bardziej gęsty.
Jeśli zamiast zwykłego sosu sojowego dodacie bezglutenowego, danie to będzie również idealne dla osób stosujących dietę bezglutenową.
Mieszam kąski z sosem, posypuję płatkami chilli i posiekanym szczypiorkiem.
-

Jedno z moich ulubionych ciast – pięknie pachnie daktylami, do tego rozpływająca się polewa -czy może być coś lepszego? Niestety ostatnim razem jak robiłam to ciasto chciałam blenderem rozdrobnić daktyle co zakończyło się tym, że blender odmówił posłuszeństwa. Ciasto daktylowe znalazło się na zakazanej liście, ale na szczęście znalazłam sposób by je przyrządzić bez uszczerbku na stanie blendera 🙂
Ciasto daktylowe z polewą toffi
Ciasto daktylowe z polewą toffi
|
Sposób przygotowania
Daktyle zalewam gorącą wodą i zostawiam na około 15 minut. Po tym czasie wyciągam je z wody (wodę zostawiam, wykorzystamy ją później) i kroje na mniejsze kawałki.
Miękkie masło ucieram w mikserze razem z cukrem, i dodaję po jednym jajku i ucieram dalej aż składniki się połączą.
Następnie dodaję mąkę, proszek do pieczenia, szczyptę soli, cynamon, daktyle i wodę po daktylach i mieszam do połączenia składników.
Masę przelewam do wysmarowanej masłem i oprószonej mąką tortownicy i wkładam do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 60 minut.
W rondelku rozpuszczam masło, dodaję cukier i śmietankę i mieszam aż składniki się połączą i zagotują - około 3-5 minut. Ciasto nakłuwam patyczkiem i wylewam polewę na ciepłe ciasto i zostawiam do ostygnięcia.
-

Kolejny z przepisów na ciastka do słoika. Te oprócz tego, że są przepyszne, chrupiące to jeszcze szybko się robią, a większość składników na pewno macie w domu. Nie pozostaje nic innego jak zabierać się do pieczenia.
Chrupiące ciastka owsiane
Chrupiące ciastka owsiane
|
Sposób przygotowania
Masło w temperaturze pokojowe ucieram z cukrem, aż do otrzymania gładkiej, jednolitej masy.
Dodaję jajko i pozostałe składniki i mieszam dalej aż wszystkie składniki połączą się.
Blachę wykładam papierem do pieczenia. Z ciasta lepię kulki wielkości włoskiego orzecha, które układam w dość dużych odstępach i spłaszczam łyżką. Ciastka można posypać słonecznikiem, dynią lub sezamem.
Piekę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 15 minut.
-

Nie jestem wielką fanką muffin i dzisiejszy przepis niewiele ma też do czynienia ze standardowymi muffinami oprócz wykorzystania formy właśnie do tego rodzaju ciasta. Dzięki jabłkom (u mnie szara reneta) ciasto długo pozostaje miękkie i świeże – chociaż znika tak szybko, że raczej nie ma szans się zestarzeć.
Muffiny z jabłkiem i cynamonem
Muffiny z jabłkiem i cynamonem
|
Sposób przygotowania
Wpierw robię rozczyn z drożdzy - w misce rozkruszam drożdze, dodaję łyżkę cukru, 2 łyżki mąki i lekko podgrzane mleko i mieszam wszystkie składniki. Odkładam na 10 minut, żeby drożdże zaczęły działać
Rozpuszczam na patelni masło i studzę.
Do misy miksera wrzucam mąkę, jajko, cukier, sól oraz rozczyn i wyrabiam ciasto. Dodaję rozpuszczone masło i dalej wyrabiam ciasto aż będzie jednolite i łatwo będzie odchodzić od ręki.
Przykrywam miskę czystą ściereczkę i zostawiam do wyrośnięcia na około godzinę.
W międzyczasie przygotowuję nadzienie - jabłka obieram i ścieram na tarce o grubych oczkach, odciskam przez sito sok. Roztapiam masło, dodaję do niego cynamon i cukier.
Wyrośnięte ciasto zagniatam jeszcze przez chwilę i rozwałkowuję na kształt prostokąta. Całą powierzchnię smaruję masłem z cukrem i cynamonem i nakładam na to cienką warstwę jabłek.
Zawijam ciasto w rulon i kroję na 3 centymetrowe kawałki. Formę na muffiny smaruję masłem i oprószam mąką. Wkładam muffiny do formy i przykrywam ściereczką i zostawiam na 20 minut by jeszcze wyrosły.
Jajko roztrzepuję razem z mlekiem i pędzelkiem smaruję wierzch każdej z muffinek.
Wkładam do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i piekę przez 20 minut (aż muffinki się zrumienią).
-
Mój tata jest fanem szarlotek. Zazwyczaj raz w tygodniu, a czasem i częściej pyta mojej mamy – A może by tak szarlotkę zrobić? Zawsze zastanawiało mnie skąd u taty taka fascynacja ciastem z jabłkami i dlaczego te szarlotki, bardzo pyszne ale jednak zadane co tydzień, nie nudzą mu się, dlaczego nie pyta o inne ciasto. Odpowiedź jest prosta – szarlotka mojej mamy nigdy nie jest taka sama, stałości produktu brak i w zależności od dnia, dostępności produktu i poziomu kreatywności moja mama wyczarowuje odrobinę inne ciasto. Dzisiejszy przepis to też jej pomysł – szarlotka z rabarbarem jest obłędna. Spróbujcie sami
Sposób przygotowania
Ciasto kruche
Zimne masło ścieram na tarce i mieszam z mąką. Dodaję jajka i cukier puder. Zagniatam, owijam folią i wkładam na 30 minut do lodówki.
Ciasto dzielę według proporcji 1/3 i 2/3. Większą część rozwałkowuję i przekładam do blachy nasmarowanej masłem i oprószonej mąką. Piekarnik rozgrzewam do 180 stopni
Owoce
Jabłka i rabarbar obieram i kroję - jabłka w cząstki, a rabarbar w plasterki.
Owoce wkładam na patelnię, dodaję odrobinę wody około 50 ml, dodaję cukier i cynamon. Podsmażam przez około 15 minut, aż owoce zmiękną i puszczą sok.
Na przygotowane wcześniej ciasto nakładam owoce i piekę około 40 minut. Wyjmuję ciasto z piekarnika i na tarce o grubych oczkach ścieram pozostałą (mniejszą) część ciasta na kruszonkę.
Wkładam do piekarnika na kolejne 20 minut.
-